Klucz basowy

Klucz basowy jest jednym z wielu kluczy muzycznych. Klucz muzyczny otwiera nam możliwość odczytania nut z pięciolinii. Czym jest pięciolinia oraz jak odczytywać nuty z pięciolinii przeczytaj w artykule: pięciolinia, nauka_nut.

Klucz basowy

Widząc sam symbol graficzny klucza, bez umieszczenia go na pięciolinii, nie możemy powiedzieć, że jest to klucz basowy. Symbol graficzny klucza, jedynie określa nam, że jest to klucz F. Kluczem basowym stanie się dopiero po umieszczeniu go na pięciolinii w taki sposób, że pomiędzy kropkami będzie się znajdować czwarta linia. Jeśli zapiszemy go na innej wysokości, nie będzie to już klucz basowy, lecz inny klucz z grupy kluczy F.

Klucz basowy określa położenie nuty f (czytaj: "ef małe" lub "ef w oktawie małej") na pięciolini. Pozostałe nuty wyznacza się relatywnie do f.

Pozostałe klucze muzyczne z grupy kluczy F to klucz barytonowy oraz klucz kontrabasowy.

Najpopularniejsze instrumenty, posiadające zapis nutowy w kluczu basowym: fortepian, akordeon, organy, gitara basowa, wiolonczela, puzon, tuba. Cechą charakterystyczną tego klucza jest to, że instrumenty grające z niego, nie są instrumentami transponującymi. W odróżnieniu od klucza wiolinowego, nuty zapisane w kluczu basowym, są dokładnie takie same w zapisie jak i w brzmieniu.

Nazwy nut w kluczu basowym

Klucz basowy z nazwami nut
Idź tam gdzie słyszysz śpiew, tam dobre serca mają, źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają.